Városlista
2025. május 14, szerda - Bonifác

Hírek

2014. November 10. 13:24, hétfő | Külföld
Forrás: MTI

Cameron: Nagy-Britanniának nem szabad "minden áron" az EU-ban maradnia

Cameron: Nagy-Britanniának nem szabad

Nagy-Britanniának nem szabad "minden áron" az Európai Unióban maradnia - mondta hétfőn a brit miniszterelnök, megerősítve, hogy két éven belül népszavazást kíván kiírni a brit EU-tagságról.

David Cameron, aki a Brit Iparszövetség (CBI) éves kongresszusán szólalt fel, kijelentette: az EU jelenlegi működési módja nem megfelelő Nagy-Britannia számára, ezért változtatások szükségesek. Cameron szerint a brit kormány olyan EU-hoz akar tartozni, amelynek fő eleme a közös piac, és nem a mind szorosabbra vont unió. "Az nem működőképes stratégia, ha valaki csak azt hajtogatja, hogy történjék bármi, nekünk az Európai Unióban kell maradnunk" - tette hozzá.
A brit kormányfő szerint a London által igényelt uniós reformok - köztük a bevándorlás szabályozásának szigorítása - tárgyalásokkal elérhetők. Amint az erről folytatott tárgyalások lezárulnak, ki lehet írni a népszavazást arról, hogy a brit lakosság a megreformált Európai Unióban akar-e maradni, vagy inkább kilépne az EU-ból - mondta Cameron.
A konzervatív párti brit miniszterelnök már korábban egyértelművé tette, hogy a brit EU-tagság sorsáról általa kilátásba helyezett, 2017 végén esedékes népszavazás kampányában csak a London által követelt EU-reformok megvalósulása esetén fogja támogatni Nagy-Britannia további uniós tagságát. A brit kormány elsődleges reformkövetelései között szerepel, hogy az uniós bevándorlás szabályozásának fő elemeit tagállami hatáskörbe kell visszautalni.
David Cameron az elmúlt hetekben többször is kijelentette, hogy a brit kormány álláspontja szerint nem lehet feltételek nélküli jognak tekinteni az Európai Unión belüli szabad munkaerőmozgást.
Cameron e nézetei gyökeresen ellentmondanak a CBI álláspontjának. A Brit Iparszövetség vezérigazgatója épp a múlt hét végén buzdította az EU-szkeptikus brit politika elleni fellépésre a brit vállalatvezetőket. John Cridland a Financial Times című londoni gazdasági napilapnak nyilatkozva kijelentette: erre azért van szükség, mert az Európai Unión belüli szabad munkaerőmozgás mellett szóló üzleti érvek elvesznek a bevándorlásellenes nézetek hangzavarában. Hozzátette: nem tud olyan CBI-tagvállalatról, amelyik ne függne valamilyen módon az EU egységes munkapiacától.
A CBI nemrégiben összeállított egy elemzést, amely szerint Nagy-Britannia EU-tagsága minden brit háztartás számára évi átlagban 3 ezer font (csaknem 1,2 millió forint) anyagi előnnyel jár.

Címkék: Nagy-Britannia-EU

Ezek érdekelhetnek még

2025. Május 14. 07:09, szerda | Külföld

Ha Kijev és Moszkva nem ér el eredményt a béketárgyalásokon, Washington kivonul a rendezésből

Donald Trump amerikai elnök ultimátumot intézett Ukrajnához és Oroszországhoz, miszerint előrelépést kell elérniük a háború lezárását célzó tárgyalásokon, különben az Egyesült Államok kilép a rendezési folyamatból

2025. Május 13. 07:24, kedd | Külföld

Az ukrán elnök támogatja, hogy Donald Trump is részt vegyen az isztambuli találkozón

Zelenszkij ukrán elnök támogatásáról biztosította hétfőn azt az elképzelést, hogy Donald Trump amerikai elnök is jelen legyen csütörtökön Törökországban, ahol közvetlenül és vezetői szinten indulhatnának újra az ukrán-orosz tárg